scala ph

Czym jest skala pH?

Od kiedy duński biochemik Søren Sørensen w 1909  wynalazł skalę pH, od tego czasu życie lekarzy, ogrodników i akwarystów stało się dużo łatwiejsze.  Obecnie skala pH jest uznawanym na całym świecie standardem pomiaru kwasowości i zasadowości każdej substancji i ma kluczowe znaczenie także podczas pracy wykonywanych na obiektach przez  pracowników firm sprzątających. I nawet jeśli nie byliśmy asami na lekcjach chemii, wiemy, że wartość pH może nam pomóc także w codziennym życiu. Możemy na przykład zadbać o piękny trawnik przy domu i  nawożąc go wapnem zmienić zbyt kwaśne podłoże tak, aby gleba nabrała optymalnego odczynu dla trawnika tj. między pH 5,5 a 6,5.

Co kryją dwie tajemnicze litery pH?

Łacińskie określenie „potentia Hydrogenii” czyli MOC WODORU, gdzie P=potentia = moc, a  H= Hydrogenii = wodór. Wartość pH mierzy stężenie wodoru lub wskazuje, czy produkt jest kwaśny, obojętny czy zasadowy. Wartości pH dotyczą wyłącznie cieczy będących gazami, ciałami stałymi lub mieszaninami substancji rozpuszczonych w wodzie. Na przykład: Można zmierzyć wartość pH żelu drenażowego, a nie można zmierzyć pH deski

Jak określić wartość pH?

Najłatwiejszym sposobem pomiaru wartości pH roztworu czyszczącego jest użycie paska testowego pH (papierek lakmusowy). W tym celu należy przytrzymać sztyft pH w roztworze czyszczącym przez kilka sekund. Ważne, aby wszystkie pola testowe były zwilżone. Papierek lakmusowy pokazuje następnie zmierzoną wartość pH.

W jakich sytuacjach przeprowadzamy testy pH?

  • Czyszczenie gruntowne: Jeżeli po czyszczeniu gruntownym nakładamy nową powłokę, podłoga musi znajdować się w obszarze neutralnym. W przeciwnym razie nowa powłoka nie będzie w stanie idealnie związać się z podłogą. Płukanie podłogi pomiędzy tymi procesami jest niezbędne. Dla pewności po spłukaniu można za pomocą papierka lakmusowego pH sprawdzić, czy podłoga znajduje się już w zakresie neutralnym (pomiędzy 7 a 8) lub czy konieczny jest kolejny cykl płukania. Aby to zrobić, na podłodze w różnych miejscach rozlewamy niewielką ilość wody, a następnie każdy punkt poboru wody sprawdzamy za pomocą sztyftu pH. Gdy wartość pH osiągnie 7, mamy pewność, że na podłodze nie ma już resztek roztworu do mycia gruntownego.
  • Szkolenie nowych pracowników: Zaprezentowanie testu pH jest często pomocne, aby nowi pracownicy w branży sprzątającej mogli zapoznać się z wartościami pH i prawidłowym stosowaniem środków czyszczących.
  • Ocena nieznanej chemii: Jeśli siły sprzątające pracują z nieznanymi nam środkami czyszczącymi lub środkami czyszczącymi bez etykiet, test pH zapewnia jasność co do obszaru zastosowania.

Dlaczego skala pH jest ważna przy czyszczeniu?

Skala pH substancji określa jej skuteczność. Wartość pH określa także, które substancje działają na poszczególne rodzaje zanieczyszczeń.

  • Zabrudzenia organiczne czyli takie, które są zazwyczaj tłuste, lepkie, wodniste: tłuszcze, oleje, białka (np. krew, pot) czy resztki jedzenia zazwyczaj mają charakter zasadowy. Środki czystości o charakterze zasadowym (o wysokim pH) są w stanie skutecznie rozpuszczać i usuwać tego typu zanieczyszczenia.
  • Zabrudzenia nieorganiczne czyli takie, które są twarde i dają się ukruszyć: kamień, osady wapienne czy rdza mają charakter kwasowy. Aby je skutecznie usunąć, zaleca się użycie środków czystości o charakterze kwasowym (o niskim pH).

Kwaśny, neutralny czy zasadowy?

Zgodnie ze skalą pH wszystkie roztwory o pH w przedziale od 0-6,9 to roztwory kwaśne, roztwór o pH 7 to roztwór neutralny, inaczej obojętny, natomiast zasady posiadają pH od 7,1 do 14,0. Dla przykładu – woda kranowa posiada pH około 7,3, a więc jest lekko zasadowa. Sprawdzanie pH stanowi szczególnie ważny aspekt przy doborze odpowiedniego preparatu do rodzaju brudu i czyszczonej powierzchni.

Kwaśne pH:Neutralne pH:Zasadowe pH:
Mycie WCŚrodki uniwersalneMycie kuchni
Mycie sanitariatówŚrodki alkoholoweMycie gruntowne PVC
Usuwanie kamieniaŚrodki zapachoweMycie piekarnika i grilla
Usuwanie  nalotów cementowychŚrodki do mycia szybMycie przemysłowe

Jakie ryzyko stwarzają ekstremalne wartości pH?

Roztwory silnie kwaśne lub silnie zasadowe mogą powodować szkody dla zdrowia, środowiska i materiałów, szczególnie w przypadku nieprawidłowego użycia. Mogą one szczególnie atakować i uszkadzać skórę. Jedynie zakres pH pomiędzy 6 a 8 stwarza niewielkie zagrożenie.

Wskazówka bezpieczeństwa: Podczas obchodzenia się ze wszystkimi środkami czyszczącymi niezbędne są środki ochronne (okulary ochronne, rękawice ochronne, zapoznaj się z kartą charakterystyki). W każdym przypadku należy unikać kontaktu ze skórą i oczami.

Zegar pH KIEHLA

Zegar Kiehla z wartością pH widnieje na każdej butelce i na każdym kanistrze.

Tutaj przykładowo produkt do mycia gruntownego o nazwie Copex o wartości pH 10.

Więcej informacji dla profesjonalistów na temat skali pH i produktów KIEHLA znajdziesz tutaj.

Nie wiesz jaki produkt wybrać dla siebie?

Zadzwoń do nas - pomożemy

Skontaktuj się
© 2024 Kiehl & Żegarski. All rights reserved.