Higiena kuchenna – problem kamienia kotłowego w zmywarkach przemysłowych i zwykłych

2014-11-07

Oszczędność strat wynikłych ze stłuczek cennej zastawy porcelanowej, jakie zdarzały się nagminnie służbie podczas organizowanych wystawnych przyjęć, stała się ponad 128 lat temu myślą przewodnią dla amerykańskiej gospodyni domowej Josephine Cochrane, która zbudowała i opatentowała pierwszy model machiny do zmywania naczyń – prototyp dzisiejszych zmywarek. Gdy w roku 1924 brytyjski inżynier William Howard Livens idąc jej śladem opracował pierwszą zmywarkę o konstrukcji takiej jak stosowane obecnie, trudno sobie wyobrazić, aby dzisiaj jakakolwiek firma gastronomiczna funkcjonowała, a gospodarstwo domowe potrafiło obyć się bez zmywarki. Oszczędności energii, wody, czasu, miejsca, a przede wszystkim finansowe to główne powody takich inwestycji. Nie zapominajmy, że ze względu na wysoką temperaturę wody, w jakiej czyszczone są naczynia, zmywarka gwarantuje również higieniczne mycie naczyń minimalizując rozwój niebezpiecznych bakterii.

Dzisiejszy rynek oferuje dla branży gastronomicznej wiele modeli zmywarek skrojonych na miarę naszych czasów i wymogi branży zbiorowego żywienia, które jako kosztowny nabytek powinien odpłacać czystymi naczyniami i długim funkcjonowaniem. Często dzieje się jednak inaczej. Zazwyczaj zapominamy bowiem o regularnym czyszczeniu urządzenia, które na co dzień czyści dla nas.

Regularne odkamienianie produktem KIEHLA o nazwie VINOX-MATIC zapobiega osadzaniu się zabrudzeń wapiennych i zachowuje wartość zmywarki. VINOX-MATIC szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia mineralne i wapienne oraz związane w nich zanieczyszczenia – w ten sposób przyczynia się do spełnienia wymogów higienicznych w kuchni. Produkt jest niskopieniący i pozbawiony środków zapachowych oraz barwników.

Produkt VINOX-MATIC jest dostępny w 10 L kanistrach.

 

Gruntowne czyszczenie zmywarki powinno być przeprowadzane regularnie, gdyż twarda woda występuje w wielu rejonach Polski i jest przyczyną większej awaryjności zmywarek skracając z reguły okres użytkowania urządzenia do ok. 25%. Największy problem twardej wody przedstawia osadzający się kamień kotłowy* – osad powstały z nierozpuszczalnych związków wapnia i magnezu, który najczęściej pojawia się tam, gdzie woda jest podgrzewana albo tam, gdzie dochodzi do zmiany ciśnienia wody. Kamień kotłowy osadza się na metalowych elementach urządzeń wodnych i przyspiesza ich zużycie. Może powodować także wzrost zużycia energii aż do 60 % – zgodnie z zasadą im większa warstwa osadu, tym większe straty energii.

*Kamień kotłowy wytrącony na ramieniu spryskiwacza zmywarki przemysłowej.

 

Jedna z dużych warszawskich restauracji poprosiła specjalistę KIEHL & ŻEGARSKI ds. higieny kuchennej o fachowe doradztwo technologiczne, gdyż nagromadzony w cylindrze odpływowym oraz na ramieniu zraszacza  kamień kotłowy w zmywarce przemysłowej  Electrolux D480 (uniemożliwiał funkcjonowanie procesu mycia zmywarki), a w szczególności:

  • mniejszą sprawność urządzenia (zatkanie kamieniem kotłowym cylindra odpływowego uniemożliwiało spływanie brudnej wody  oraz piany wytworzonej podczas procesu mycia)
  • złą cyrkulację wody (czas napełniania zbiornika ok. 40 L w zmywarce dochodził do 40 minut. Po usunięciu usterki technicznej i wyczyszczeniu komory zmywalniczej wraz z ramionami płuczącymi przez specjalistę KIEHL&ŻEGARSKI czas napełniania skrócił się do ok. 1 min !!!)
  • złą wymianę ciepła
  • obniżenie temperatury grzejników
  • niedrożność instalacji

Usunięcie za pomocą produktu VNOX-MATIC grubych warstw kamienia kotłowego widoczne na   dołączonym zdjęciu** oraz przywrócenie poprawności działania elektrozaworu (pęknięta uszczelka) jak i skalibrowanie pompy dozującej sprawiły, iż zmywarka zaczęła funkcjonować poprawnie a umyte naczynia były higieniczne czyste oraz dobrze nabłyszczone bez konieczności  ich polerowania.

** Ramię zraszacza po obróbce produktem VINOX-MATIC.

Pamiętajmy! Odkamieniając regularnie  zmywarkę dbamy o  jej wartość , jakość mycia oraz higienę.  Zapobiegamy rozmnażaniu się bakterii oraz gwarantujemy świeży zapach urządzenia. Ciepło i wilgoć jakie panują w zmywarkach to idealne miejsce do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby nasza zmywarka pozostawała czysta, bo za każdym razem, gdy czyści za nas naczynia, sama mocno się brudzi.

Uwaga! Niewidoczne gołym okiem warstwy odkładającej się skrobi na „umytych” naczyniach stają się dobrą pożywką dla chorobotwórczych organizmów. Odkładanie się skrobi spowodowane jest nieprawidłowym funkcjonowaniem zmywarki lub (i) złym doborem preparatów myjących. Test przeprowadzono za pomocą roztworu jodu w jodku potasu (płynu Lugola) przed podłączeniem do dozownika produktów KIEHLA z linii kuchennej ARCANDIS®.

Efekt „higienicznej zmywarki”  wzmocnimy dodatkowo regularnie uzupełniając dozownik na sól, solą KIEHLA do zmywarek gastronomicznych i domowych o nazwie ARCANDIS®-SALT. Specjalna sól KIEHLA w odróżnieniu od zwykłych produktów rynkowych jest wysokooczyszczona i całkowicie się rozpuszcza. Systematyczne używanie soli KIEHLA pozwala na utrzymywanie w czystości naczyń (ochrona przed plamami i zaciekami), a także zmiękczając wodę zabezpiecza zmywarkę przed osadzaniem się kamienia, chroniąc ją przed ewentualnymi uszkodzeniami.

SóL KIEHLA ARCANDIS®-SALT jest dostępna w opakowaniach 2 kg.

Nie wiesz jaki produkt wybrać dla siebie?

Zadzwoń do nas - pomożemy

Skontaktuj się
© 2024 Kiehl & Żegarski. All rights reserved.